Grupa producencka
Chińska grupa producentów opon - warta zainteresowania!
Kiedyś alternatywą dla drogich modeli były opony używane. Aktualnie „opony chińskie” z powodzeniem zdobywają rynek oponiarski.
Różnica między markowymi oponami produkowanymi w Azji a marką chińską.
Wiele zachodnich producentów opon posiada fabryki na terenie Azji ze względu na nieduże koszty produkcji. Opony produkują światowe koncerny w chińskich fabrykach i nie różnią się one od opon tego samego producenta wyprodukowanych w innym kraju. Charakteryzują się równie doskonałą jakością wykonania.
Należy pamiętać o różnicy między oponami wyprodukowanymi przez rdzennych producentów Chin, a produktami wyprodukowanymi w Chinach przez międzynarodowe koncerny. Jakość opon chińskich marek jest z dnia na dzień lepsza ale mimo to nie dorówna jakości modeli najlepszych producentów.
„Opona chińska” wykonana jest z mniej zaawansowanej mieszanki gumowej i charakteryzuje się mniej dokładnym wykonaniem oraz słabszym wynikiem podczas hamowania na mokrej i suchej nawierzchni.
Najważniejsze jednak jest to, że wszystkie opony sprzedawane na terenie Europy przechodzą ważne testy. Wyróżniają się niską ceną oraz stosunkowo wysoką wytrzymałością.
Do najpopularniejszych chińskich marek należą Zeta, Tigar, Goodride, Doofride, Ling Long, Maxxis Trottar.
Dla jakich samochodów polecane są opony chińskich producentów?
To doskonała alternatywa dla kierowców poszukujących niedrogich i nowych modeli do aut klasy ekonomicznej, którzy pokonują stosunkowo nie dużo kilometrów głównie po mieście. Mając wybór między oponami bieżnikowanymi (używanymi) a nowymi oponami chińskimi, zdecydowanie polecamy to drugie rozwiązanie. Opona używana jest zmęczona wieloma pokonanymi kilometrami i nigdy nie będzie zużyta jednorodnie, co znacznie obniża komfort użytkowania i bezpieczeństwo.
Klasa opon
Opony klasy ekonomicznej – bogaty wybór w dobrej cenie
Opony klasy ekonomicznej, zwane też „budżetową” cechują się atrakcyjną ceną zakupu. Opona z niższej półki, to oparty na klasycznych i sprawdzonych rozwiązaniach produkt. Do produkcji opony ekonomicznej stosowane są tradycyjne mieszanki gumy.
Wybierz opony dostosowane do swoich potrzeb i stylu jazdy!
Zadaj sobie pytania: Gdzie poruszasz się samochodem? Tylko w mieście, czy również w dalsze trasy? Jaki auto posiadasz? O dużej czy małej mocy silnika? Jaki styl jazdy preferujesz? Spokojny czy dynamiczny? Odpowiednio dobrane opony to gwarancja bezpieczeństwa.
Dla jakich samochodów opony klasy ekonomicznej?
Wybierz opony klasy ekonomicznej jeśli posiadasz auto klasy miejskiej, preferujesz spokojną jazdę w warunkach miejskich, a przebiegi są małe lub umiarkowane. Jeśli uważasz, że Twoje potrzeby znajdują się gdzieś pomiędzy dwoma kategoriami (opony ekonomiczne lub klasy średniej), to kup opony klasy średniej, które stanowią kompromis pomiędzy tymi obiema grupami. Używanie „budżetówek” w sportowym aucie o dużej mocy nie jest dobrym pomysłem.
Rodzaj bieżnika
Opona kierunkowa – gwarancja bezpieczeństwa
Bieżnik kierunkowy dominuje wśród opon zimowych. Rożnica w rodzaju bieżnika to nie tylko efekt wizualny. Różne kształty bloków oraz ich rozmieszczenie pozwalają na dopasowanie do konkretnego typu auta. Wybierając opony zastanów się jaki jest Twój styl jazdy i w jakich warunkach będą użytkowane. Odpowiednio dobrane opony to zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i poprawienie osiągów.
Jak rozpoznać opony kierunkowe?
Bieżnik kierunkowy wyglądem przypomina litery "V" lub "U". To właśnie ta konstrukcja sprawia, że opony kierunkowe różnią się montażem od pozostałych opon. Aby zagwarantować najlepsze osiągi, kierunek bieżnika przy zakładaniu opony musi być zgodny ze wskazaniem producenta. Oznaczenie opon kierunkowych ma formę strzałki lub elementu graficznego a także napisu (np. ROTATION). Oznaczenia opon kierunkowych znajdują się na boku. Ważnymi elementami bieżnika kierunkowego są skośne rowki, prowadzące od środka do barków po lewej i prawej stronie opony, na pierwszy rzut oka wskazujące na kierunek opony. Często bieżnik ten posiada szerokie rowki obwodowe.
Zalety bieżnika kierunkowego
Do dzisiaj nie stworzono technologii, która poprawiłaby wszystkie osiągi jednocześnie. Główne zaletą bieżnika kierunkowego jest szybkie odprowadzenie wody spod opony za pomocą szerokich rowków na obwodzie oraz lejkowatych rowków poprzecznych. Odporność na aquaplaning jest wyższa w tym przypadku o ok. 20 – 30% w porównaniu z innymi typami bieżnika. Bieżnik kierunkowy doskonale poradzi sobie z błotem pośniegowym (opona zimowa) oraz w trakcie ulewy (opona letnia). Dodatkową zaletą bieżnika jest atrakcyjny wygląd, lepsza przyczepność na suchej nawierzchni oraz niski opór toczenia.